wtorek, 17 marca 2015

006. Jak pielęgnować włosy i skórę na basenie?

Prowadzę sportowy tryb życia i średnio dwa razy w tygodniu biegnę popływać na basenie. Poprawia sylwetkę, wysmukla, pomaga zrzucić zbędne kilogramy i wyrobić wspaniałe mięśnie (szczególnie na plecach, polecam osobom z tendencją do garbienia się!), jednak mimo tych wszystkich zalet, pływanie dla urody przynosi również szkody w postaci wysuszonej skóry i włosów. Jak zatem zabezpieczać się?

1. Czepek

Jest to jedna z najważniejszych ochron naszej czupryny przed szkodliwym działaniem wody z chlorem. Nie łudźmy się, żaden nie uchroni głowy przed zmoczeniem, ale napewno przed splątaniem włosów.
Silikonowy - zdecydowanie polecam każdej pływającej osobie. W przeciwieństwie do gumowego, nie lamie i nie ciągnie za włosy.
Materiałowy - skierowany do osób, które pływają z głową nad wodą.
Gumowy - zdecydowanie odradzam! Zakładanie go to prawdziwa zbrodnia wobec włosów. Podczas zdejmowania i zakładania, można ich wyrwać niezliczoną ilość.

2. Oleje i silikony.

Kolejny niezwykle ważny podpunkt w naszym dzisiejszym artykule to zabezpieczanie włosów za pomocą oleju i silikonów. W następnych notkach przedstawię rodzaje olejów i dla jakich włosów są skierowane.
Należy nanieść olej na długość włosów tuż przed założeniem czepka (może być nawet oliwa z oliwek, czy olej słonecznikowy ;) ). Pomoże to ochronić nasze włosy przed negatywnym działaniem chloru. Na końce - wcieramy silikony (jedwab, olej arganowy) w celu pewniejszej ochrony włosów.

3. Po basenie

Mycie włosów jest obowiązkowym punktem pielęgnacji po każdym korzystaniu z basenu. Oczyścimy dzięki temu włosy z chloru i usuniemy jego zapach. Do mycia używamy najlepiej delikatnych szamponów bez agresywnych detergentów, silikonów.
Po umyciu włosów należy położyć na włosy odżywkę albo maskę. Pomoże nam to nawilżyć włosy i pozbyć się ewentualnych kołtunów. Pamiętajcie, nawet prawidłowo zabezpieczone, czy zdrowe niezwykle zadbane włosy ucierpią przez chlorowaną wodę!

4. Dzień regeneracji

Dzień po treningu, bądź nawet tego samego dnia powinno się poddać włosy skrupulatnej regeneracji za pomocą oleju połączonego ze świetnie nawilżającą maską. Włosy wysuszone chlorem, potrzebują tego typu zabiegów!

Jeśli zamierzacie odwiedzić saunę po basenie - to będzie najlepszy moment na użycie nawilżającej maski. Pod wpływem ciepła łuski włosów się otworzą, dzięki czemu składniki odżywcze głębiej wnikną.


5. Przed wyjściem z terenu pływalni...
... Nie zapominajmy o zabezpieczeniu silikonowym serum końcówek!


Pielęgnacja ciała po basenie:


Dbanie o włosy na basenie, to jedna sprawa. Nie można jednak zapominać o skórze, na którą chlor szczególnie negatywnie oddziałowuje.

1. Prysznic

Po zakończeniu pływania, pamiętaj żeby dokładnie ciało wymyć z chloru! Usuniesz dzięki temu nieprzyjemny zapach i wyczyścisz skórę z wysuszającego chloru.

2. Kremowanie

Kluczowy podpunkt w pielęgnacji reszty ciała po wyjściu z wody. Należy dokładnie nakremować całe ciało silnie nawilżającym balsamem. Nasza skóra pozostanie gładka i delikayna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz